2016 Awards

OGYC 2016 AWARDS

americas_cup_trophy_landscape

 

PERPETUAL SAILING AWARDS

No Tears No fears- Caroline Ritacco

Opti C Sportsmanship-Lilly Vidal

Opti C Seamanship-Danny Maresca

Opti C Nautical Cup-Shawn Tirone

Opti C Shipshape-Ginger Juzefyk

Opti C Enthusiasm-Alexander Riley

Most Helpful-Xavier Cauvin

Seamanship-Jonah Coccia

Effort-Matteo Pasqualicchio

Most Improved-Jack Wasik

Ship Shape-Emily Kries

Sportsmanship-Aiden Sharpe

Enthusiasm-Dylan Applegate

Every Day is a Bonus-Sarah Ward

Guts-Ian Patchett

Nautical Cup-Jack Leahy

 

Drier Sisters Trophy

Awarded to the Most Outstanding Female Sailor

Abby Brooks

 

Hartranft Memorial Trophy

Awarded to the Most Outstanding Male Sailor

Sailor(s)- Riley Applegate and Jack Leahy

 

 

Joel Gordon Awarded to most helpful Young person who supports jr.

Sailing -Reilly Fitzgerald Mike Riley Memorial awarded to most helpful

adult who supports jr sailing-Tom Fitzgerald

 

Paul Amon Memorial awarded to a strong Junior Sailing advocate /Unsung

Hero-Lynda Kennedy

 

SUNDAY SERIES RESULTS:

Opti A-Riley Applegate

Opti B-Jack Wasik

Opti C-Sean Moran

Sunfish-Michael Anama

Laser-Joey LaPlaca

420-Justin Ayres and Jake Haug

Sportsmanship-Joey LaPlaca

 

FORTH OF JULY RACE RESULTS:

Opti A-Riley Applegate

Opti B-Jack Wasik

Opti C-Ginger Juzefyk

Sunfish-Michael Anama

Laser-Joe LaPlaca

Eloise Haug memorial Trophy awarded to the 420 champion- Justin Aryes

and Jake Haug

 

LABOR DAY RACE RESULTS:

Opti A-Delany Dittenhofer

Opti C-Shawn Tirone

Sunfish-Emily Kries

Laser-Joey LaPlaca

420-Justin Aryes and Jake Haug

 

POINT RACES:

Opti A

1st-Riley Applegate

2nd-Dylan Applegate

3rd-Jack Leahy

 

Opti B

1st-Jack Wasik

2nd-Jack Rinderer

3rd-Ian Patchett

 

Opti C

1st-Matteo Pasqualicchio

2nd-Alexander Riley

3rd-Shawn Tirone

 

Laser

1st-Rielly Fitzgerald

2nd-Joey LaPlaca

 

4.7

1st-Dino Nicastro

 

420

1st-Justin Aryes and Jake Haug


Recent Comments

    Archives

    Categories